3-4 marca br. odbyło się organizowane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR i redakcję portalu rynekinfrastruktury.pl I Forum Obiektów Infrastruktury Mostowej i Tunelowej.

Forum to kolejne miejsce wymiany doświadczeń dla rynku infrastruktury. Tym razem przestrzeń Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej wypełniła się ekspertami i praktykami działających w branży budowy mostów i tuneli. Uczestnikami wydarzenia byli zarówno przedstawiciele kluczowych rynkowych inwestorów, generalnych wykonawców, jak i branżowych doradców, kancelarii prawnych, dostawców technologii, biur inżynierskich czy samorządów. Ponad 100 zgromadzonych uczestników wysłuchało wielu interesujących prelekcji i debat.

Pierwszy dzień poświęcony praktyce

Marcin Nowacki, p.o. Zastępcy Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, mówił o dotychczasowych realizacjach mostowo-tunelowych i planach na kolejne lata. Z kolei prof. Janusz Rymsza z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów przedstawił najświeższe informacje dotyczące nowej koncepcji przepisów technicznych w zakresie drogowych obiektów inżynierskich. Nie zabrakło również tematów z zakresu technologii i techniki – głównym tematem był Building Information Modeling – koncepcja, która już od dłuższego czasu wprowadza rewolucję w zakresie projektowania i realizacji inwestycji. Pierwszy dzień zakończył swoim wystąpieniem dr Jerzy Lejk reprezentujący Politechnikę Warszawską i jednocześnie prezes Metra Warszawskiego. Opowiedział o ryzykach, z jakimi Metro Warszawskie miało do czynienia podczas budowy kolejnych odcinków podziemnej kolei. Wystąpienie było wstępem do wycieczki na budowaną stację metra C08 „Płocka”, w której wzięła udział część uczestników.

Drugi dzień o aspektach formalnych i prawnych

Debaty i prelekcje drugiego dnia skupiły się na kwestiach prawnych i finansowych. Omówione zostały m.in. wpływ nowego prawa zamówień publicznych na budowę obiektów inżynierskich, kwestie kontrolingu finansowego, a podczas debaty prawnej publiczność zapoznała się z istotnymi zmianami nowelizacji prawa budowlanego i jej wpływem na obiekty infrastruktury mostowej oraz tunelowej. Forum zakończyło się sesjami równoległymi poświęconymi mostom i tunelom, w ramach których pojawiły się tematy realizacji poszczególnych inwestycji, a także eksperckie porady w zakresie budowy obiektów inżynierskich i inżynieryjnych. Forum spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników i zostało przez nich wysoko ocenione. Pojawiło się wiele inicjatyw i tematów, które na pewno zostaną wykorzystane podczas tworzenia programu przyszłorocznej edycji. Organizatorzy bardzo dziękują za współpracę Instytutowi Badawczemu Dróg i Mostów i Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa – patronom merytorycznym, a także firmom: ArcelorMittal Polska, CAS, Construsoft, Keller, JDP Drapała & Partners, Herrenknecht, IVIA – partnerom wydarzenia, oraz patronom medialnym – czasopismom „Mosty” i „Magazyn Autostrady” oraz egospodarka.pl.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij