Koszt środków ochrony indywidualnej to nierzadko cena zdrowia, a nawet życia.

Na określenie „bezpiecznej pracy” składa się zespół warunków, które powinny być zachowane, aby pracownicy mogli wykonywać swoje zadania bezpiecznie i bez szkody dla zdrowia. W znacznej mierze zależy ono od przeszkolenia i postępowania pracowników. Trzeba jednak pamiętać, że warunkiem bezpiecznej pracy jest nie tylko właściwe zachowanie pracowników. Do pełni bezpieczeństwa potrzebne są środki ochrony indywidualnej zapewniające zabezpieczenie przed czynnikami, m.in. chemicznymi czy mechanicznymi. Zgodnie z art. 2376 § 1 Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej, jeżeli są niezbędne do zabezpieczenia przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy. Koszt środków ochrony indywidualnej  to nierzadko cena zdrowia, a nawet życia. Na pytania redakcji odpowiada Marek Giera, członek zarządu firmy Line Synchro.


Dlaczego stosowanie masek ochronnych jest tak istotne dla zdrowia? W jaki sposób zabezpieczają one użytkowników przed niebezpieczeństwem?

Maski filtrujące poprzez swoją włókninę zabezpieczają przed przedostaniem się niebezpiecznych cząsteczek do organizmu. Włóknina filtrująca w skuteczny sposób wyłapuje i zatrzymuje w swojej strukturze szkodliwe cząsteczki. W kontekście zagrożenia wirusowego stosowanie maseczek może ograniczyć ryzyko zarażenia się wirusem. Wirusy to cząstki stałe przenoszone drogą kropelkową Stąd też stosowanie wysokiej klasy środków ochrony układu oddechowego zabezpiecza przez zarażeniem się – oczywiście przy odpowiednim stosowaniu tejże ochrony. Ważne jest też, aby myśleć o ochronie w sposób kompleksowy nie tylko z perspektywy masek ochronnych, ale również np. gogli – ochrony wzroku, ponieważ wirus przenoszony drogą kropelkową może dostać się do oczu, co jest możliwą drogą zarażenia. Ważną informacją jest, że badania przeprowadzone przez koreańskich naukowców w kilku szpitalach w Seulu wykazały, że koronawirus SARS-CoV-2 może przenikać zarówno przez bawełniane, jak i przez chirurgiczne maseczki ochronne. Wyniki badań jednak nie wykluczają pewnego stopnia skuteczności maseczek w przypadku osób, które nie mają objawów infekcji, a przynajmniej nie kaszlą i nie kichają.

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów masek ochronnych. Który typ wg Pana zapewnia najlepszą ochronę?

Przy dokonywaniu wyboru należy oczywiście zwrócić uwagę na certyfikaty. Właściwym dokumentem, wedle którego środki ochrony układu oddechowego powinny być certyfikowane na terenie Unii Europejskiej, jest Norma Europejska En 149:2001. Tego typu produkty mogą być legalnie wprowadzone do obrotu. Typ maski, który zapewnia najwyższy stopień ochrony, to wg normy 149:2001 maski FFP3 posiadające współczynnik filtrujący wynoszący 98% skuteczności filtracji. Gwarantują one najwyższy poziom ochrony. Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia są najskuteczniejszym zabezpieczeniem układu oddechowego przed zagrożeniami, w tym wirusowym. W przypadku półmasek FFP2 jest to 92% skuteczności filtracji, a w przypadku FFP1 – 78% skuteczności filtracji. Stąd też rekomendację producentów i Światowej Organizacji Zdrowia posiada maska FFP3, mająca najwyższy stopień ochrony.

Z czego powinna być wykonana trwała i niezawodna maska?

Maski ochronne są badane pod wieloma aspektami. Jednym z nich jest skuteczność filtracji. Innymi czynnikami są opory przepływu powietrza i odporność na zużycie, tzn. stopień „zapychania się”. Niezawodna maska składa się z włókien filtrujących niepowodujących podrażnień w kontakcie ze skórą ani powodujących jakiekolwiek uszczerbki na zdrowiu użytkownika. 

Kiedy należy je stosować i jak dobrać odpowiedni rodzaj masek i półmasek ochronnych?

Przede wszystkim trzeba je stosować przez cały czas występowania zagrożenia. Niezależnie, czy wykonujemy pracę, czy też nie – jeżeli występuje potencjalne zagrożenie dla zdrowia, należy być zabezpieczonym. Trzeba pamiętać, że środki ochrony indywidualnej należy traktować całościowo – półmaska, gogle ochronne, kombinezon. Nie można zapominać również o prawidłowym ściąganiu środków ochronnych, ich konserwacji, a także dezynfekcji skóry.

W jaki sposób z nich korzystać, aby zapewniły maksymalny poziom ochrony?

W przypadku ochrony układu oddechowego należy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego rozmiaru półmaski, tak aby był dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. W parze z odpowiednim dopasowaniem idzie szczelność maski. Ważne jest również to, aby twarz była gładko ogolona, nie miała ozdób takich jak kolczyki. Zarost i piercing okolic twarzy mogą w znacznym stopniu pogarszać stopień dopasowania maski. Podobnie w przypadku długich włosów – muszą być one związane, by nie powodowały rozszczelnienia półmaski.

Stosowanie masek ochronnych jest niezwykle istotne, jednak trzeba pamiętać również o zabezpieczaniu rąk. Jaki materiał według Pańskiej opinii najlepiej sprawdzi się przy ochronie dłoni?

W zakresie zabezpieczenia dłoni rekomendowane jest stosowanie rękawic jednorazowych, zgodnych z adekwatnymi normami. Rękawice mogą być wykonane z równych materiałów, np. nitrylu czy lateksu. Jest to wybór indywidualny. Najważniejsze, aby stosować je przez cały czas występującego zagrożenia, a  po zakończeniu pracy w odpowiedni sposób je zdejmować, nie przenosząc zanieczyszczeń na skórę rąk, nie narażając się na ewentualne niebezpieczeństwo.

Ważna jest również antyseptyka. Kiedy powinno się sięgać  po środki do dezynfekcji i jaki jest najlepszy sposób do ich stosowania? Czy możemy mieć stuprocentową pewność ich skuteczności?

W pierwszej kolejności trzeba dokonać starań, żeby wszelkie czynności – od zdejmowania środków ochrony indywidualnej po samą dezynfekcję – wykonać jak najdokładniej. Należy stosować środki do dezynfekcji na skórę dłoni o wysokim stężeniu alkoholu. Niezwykle ważne jest także stosowanie się do instrukcji dołączonej do produktu przez producenta. Produkty różnią się między sobą – niektórzy producenci rekomendują 20-sekundowe przemywanie dłoni, niektórzy 30-sekundowe. Sięgać po te produkty powinno się zawsze po wykonanej pracy. Niestety nigdy nie możemy mieć 100% pewności, acz stosując środki do dezynfekcji z należytą dokładnością i w formie rekomendowanej przez producenta, możemy mieć wpływ na wysoką skuteczność produktu.

LINE SYNCHRO

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij