CEMBUREAU, Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Cementowego potwierdza, że przemysł deklaruje swój istotny wkład w realizację założeń Zielonego Ładu poprzez realizację celu neutralności klimatycznej sektora w całym łańcuchu dostaw do roku 2050.

Aby to osiągnąć, CEMBUREAU przeprowadzi przegląd celów „Mapy drogowej dla gospodarki niskoemisyjnej w roku 2050” tak, aby pozwoliły one na rzeczywisty wkład przemysłu w realizację założeń Europejskiego Zielonego ładu ogłoszonego w grudniu 2019 r.. Po szczegółowej analizie sektor opublikuje zaktualizowaną mapę drogową i określi rolę cementu i betonu w gospodarce o obiegu zamkniętym i drodze dojścia do neutralności.

CEMBUREAU deklaruje, że zaktualizowana mapa drogowa będzie gotowa wiosną 2020 roku. – Jako przemysł jesteśmy zdeterminowani, żeby grać istotną rolę we wspieraniu Unii Europejskiej w realizacji celów redukcyjnych. Dzięki betonowi nasz przemysł wytwarza zrównoważony materiał budowlany, który odgrywa i będzie odgrywał kluczową rolę w transformacji do neutralnej emisyjnie społeczności. Korzyści z betonu jako zrównoważonego produktu wytwarzanego lokalnie, takie jak: trwałość, masa termiczna, możliwość recyklingu i zdolność do pochłaniania CO2 decydują o tym, że jest to kluczowy materiał budowlany w budynkach i infrastrukturze, który pozwoli na realizację wyzwań wynikających ze zmian klimatu – deklaruje Raoul de Parisot, przewodniczący CEMBUREAU

– Nasza nowa Mapa Drogowa będzie miała na celu realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu, czyli osiągnięcia neutralności emisyjnej. Możemy te cele osiągnąć poprzez działania w całym łańcuchu dostaw wykorzystującym cement i beton. Jest dla nas oczywiste, że kluczową rolę będą odgrywały innowacyjność, wykorzystanie odpadów, wychwytywanie i wykorzystanie CO2, dostęp do energii odnawialnej i zrównoważone budownictwo – potwierdza  Koen Coppenholle, dyrektor wykonawczy CEMBUREAU Chief Executive. – Przemysł cementowy w Europie już teraz wiele dokonał poprzez znaczące poprawienie efektywności energetycznej oraz redukcję emisji CO2. Dalsze innowacje mają doprowadzić do tego, że konkurencyjny przemysł cementowy będzie odgrywał istotną rolę w gospodarce Unii Europejskiej. W najbliższych miesiącach zaangażujemy się w konstruktywny dialog z decydentami, przedsiębiorcami w całym łańcuchu dostaw sektora budowlanego w celu określenia właściwych kierunków dojścia do celów określonych w Zielonym Ładzie.

Przemysł cementowy w Europie

Przemysł cementowy w Europie zatrudnia bezpośrednio 35 tys. pracowników. Sektor cementowy w połączeniu z sektorem betonowym w całym łańcuchu dostaw generuje około 56 mld euro przychodu rocznie i tworzy około 384 tys. stanowisk pracy. Dzięki ciągłym nakładom inwestycyjnym w modernizację technologii emisje CO2 zostały zredukowane o 15% od roku 1990, a w Polsce o 30%. Dzięki dostępnym rozwiązaniom oraz tzw. przełomowym technologiom jesteśmy na drodze do redukcji emisji o 80% do roku 2050 w samym przemyśle cementowym. W najbliższych miesiącach zostanie opublikowana szczegółowa mapa drogowa dla osiągnięcia tych celów. Cement jest wykorzystywany głównie do produkcji betonu. Beton jest mieszaniną cementu (10% -15%), wody (15%-20%) oraz kruszyw (65%-75%). Jest on kluczowym materiałem dla osiągnięcia neutralności emisyjnej w sektorze budowlanym w Europie. Stosowany w fundamentach turbin wiatrowych, elektrowni wodnych i pływowych, budynkach energooszczędnych, infrastrukturze transportowej i konstrukcjach niezbędnych do adaptacji do zmian klimatu zapewnia elastyczność zastosowań i trwałość.

Źródło: mat. prasowe

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij